Sinus Tarsi Hastalığı - Ayak Cerrahisi

Ayak Cerrahisi Bilgiler

Sinus Tarsi Hastalığı

Sinus tarsi, talus kemiği ile kalkaneus kemiği arasında yer alan tünel tarzı yapıdır.

Sinus tarsi hastalığının bulguları nelerdir?

Sinus tarsi hastalığında, ayak bileği dış kısmında laterl malleol dediğimiz kemiksi çıkıntının ön tarafında ağrı mevcuttur. Özellikle engebeli ve düz olmayan satıhlarda yürümede ağrı gözlenir. Ayağın içe ve dış rotasyonlarında ağrı da artma görülür.

Sinus tarsi hastalığı neden kaynaklanır?

Sinus tarsi hastalığı ayak ve ayak bileği burkulmaları ve pronasyonda uzun süreli zorlanmalar sonucu oluşur. İnatçı ve süregelen ağrı en belirgin şikayettir.

Sinus tarsi hastalığı tanısı nasıl koyulur?

Sinus tarsi hastalığı tanısı klinik olarak koyulmaktadır. Şüpheli olgularda yada diğer patolojileri ekarte etmek için Radyografi ve MR tetkiki istenebilir. Tanıyı kesinleştirmek için sinus tarsi bölgesine yapılan lokal anestezik enjeksiyonu ile ağrının geçmesi önemli bir bulgudur.

Sinus tarsi hastalığının tedavisi nasıl yapılır?

Sinus tarsi hastalığının tedavisinde ilk aşama istirahat ve antiemflamatuvar ilaçların kullanımıdır. Özellikle akut olgularda bu tedavi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Ayağın iç tarafına basma ve uzun süreli şikayeti olan hastalarda özeli yapım ortopedik tabanlıklar ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Tüm bu yöntemlerle iyileşme göstermeyen hasta grubunun oranı oldukça az olup bu grupta artroskopik cerrahi ile başarılı bir şekilde tedavi edilmektedir.