Aşil Tendon Rüptürü (Kopması)

Aşil Tendon Rüptürü (Kopması)

Aşil tendonu vücudun en kalın tendonu olup yürüme ve ayakta durmada çok önemli rol oynamaktadır. Tendon, bacağın arkasındaki gastrocnemius ve soleus adelelerini topuk kemiğine bağlar. Bu adelelerin kasılması ile ayağın aşağı doğru hareketini sağlamış olur. Aşil tendon kopması olan hastalar o tarafta parmak ucu yükselemezler. Aşil tendon rüptürleri nin insidansı % 0.2 olup alt ekstremitede en sık gözlenen tendon yaralanmasıdır.

Aşil kopması Nedeni

30-40 yaşlarda en sık görülmektedir. Erkeklerde kadınlardan 5 kat fazla görülür. Sol tarafta daha sık olur. Düzenli spor yapmayan kişilerde yada hafta sonu sporcusu dediğimiz grupta sıklıkla sportif aktivite sırasında indirekt travma ile gözlenir. Ani beklenmedik ayak bileği yukarı hareketi ile beraber güçlü baldır kası kasılması (çukura yada farkedilmeyen basamaktan inme) sonucu gelişir. Yine yük taşıyan ayakta diz düz iken ayak parmak ucunda yükselme ile (teniste) veya yüksekten düşmede olduğu gibi ayak bileği aşağı bükülü iken ani olarak bilek yukarı zorlandığında olan travmalar örnek verilebilir.
Aşağıdaki durumlarda Aşil rüptür daha sık görülür:
Romatoid Artrit, Gut,SLE,böbrek yetmezliği,hipertroidi,enfeksiyon,tümör gibi hastalıklar,
Quilone grubu antibiyotik kullanımı,
Kortikosteroidlerin kullanımı,
Aşil tendon şikayetlerinin varlığı (%10)
Hastalar, arkadan bir darbe almış gibi hissederler ve sıklıkla bir ses duyarlar. Spora devam edememe, yürümede zorluk ile Ayak ve Ayak Bileğinde Şişlik olur. Hastalarda ağrı şikayeti azdır.

Aşil Tendon Rüptürü Tanısı

Fizik Muayene tanı koydurucudur. Çoğunlukla ek tetkike ihtiyaç duyulmaz. Fizik muayenede; Ayak ve Ayak bileğinde Ödem, Aşil tendonununda elle hissedilen boşluk, Thompson Testi pozitifliği (Normalde yüz üstü yatışta baldır sıkılınca ayak aşağı doğru hareket ederken Aşil tendon kopmasında bu hareket oluşmaz) ve Parmak ucunda yükselememe saptanır.

Radyoloji
Radyografide kemik parça ile ayrışma şeklindeki avulsiyon yaralanmaları, eşilk eden patolojiler görülür.
Ultrasonografi dökümantasyon için istenebilinir.
MRI-şüpheli olgularda
Tedavi
Genç aktif kişilerde tedavi cerrahi olup, belli yaşın üstündeki kişilerde yada ameliyat olmaya sağlığı elvermeyen hastalarda cerrahi dışı tedavi uygulanır.. Bu tedavide; diz altı alçı uygulaması yapılırken bazı ortopedistler diz üstü alçıyı tercih edebilmektedir. Alçı sonrasında fizik tedavi uygulanılır.
Bir çok açık cerrahi teknik kullanılmakla beraber açık cerrahilerde görülen yara iyileşmesi problemleri sonucunda son günlerde en güncel tedavi, mini insizyon (3-4 cm) kullanılarak yapılan cerrahi tamirlerdir. Bu şekilde hem ameliyat süresi hem de hastaların iyileşme süreleri kısalmaktadır. Cerrahi Tedavi ile erken mobilizasyon, daha düşük yeniden yırtılma olasılığı ve plantar fleksiyon gücü bakımından daha iyi sonuçlar alınmaktadır.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

 

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Ayak ve Ayak Bileği konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar Ayak ve Ayak Bileği sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde ayak ve ayak bileği şikayetleri olan hastalarını tedavi etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir