Ayak Bileği Artroskopisi

Ayak Bileği Artroskopisi

Ayak bileği artroskopisi ayak bileğinin ön dış ve ön iç kısımlarında açılan 1 er cm lik iki delik yardımı ile yapılır. Ayak bileği artroskopisi genel anestezi yada epidural anestezi ile yapılabilir.

Talar osteokondritis dissekans hastalığında Ayak bileği artroskopisi ile kıkırdakta ki hasarlı alan saptanarak artroskopik shaver dediğimiz mini traşlayıcı ve küretler yardımı ile temizlenir. Daha sonra kıkırdak defektli bu alan 1 cm ve altında ise ince tellerle artroskopik olarak kemikte delikler açılarak bu bölgenin kanlanması sağlanarak yeni kıkırdak oluşumu stimule edilir. 1.5 cm nin üstündeki kıkırdak defektlerinde ise bu bölgeye sıklıkla diz gibi bir eklemden alınan tüp şeklinde kıkırdak ve kemik grefti uygulanır.

Bu işleme mozaikplasti denilir. İkinci bir bölgeden greft alımına uygun olmayan hastalarda; kıkırdak oluşumunu uyaran ağsı özel materyaller kıkırdak kaybı olan bölgede delikler açıldıktan sonra kıkırdak kaybı olan alana özel emilen çivilerle tutturularak tedavi yapılır. Günümüzde kök hücre alanındaki gelişmeler ayak bileği kıkırdak kayıplarının tedavisini de olumlu yönde etkilemiştir. Hastalardan artroskopi yardımı ile aldığımız kıkırdak hücreleri özel merkezlerde 4-6 hafta içinde üretilir. Daha sonra da bu yeni kıkırdakları kıkırdak kaybı olan alana uygulamaktayız. Son zamanlarda pratik uygulamalarımıza katılmış bu yeni teknik çok iyi sonuçlar vaad etmektedir.

Bunun dışında ayak bileği artroskopisi; sinovitis,eklem içi kırıkların cerrahi tedavisinde,eklem içi serbest kemik ve kıkırdak parçalarının çıkarılması,artrofibrosizte, ayak bileği sıkışma hastalıklarında başarı ile uygulanmaktadır.
Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Ayak ve Ayak Bileği konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar Ayak ve Ayak Bileği sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde ayak ve ayak bileği şikayetleri olan hastalarını tedavi etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir