Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak Bileği Burkulmaları

Ayak bileği burkulmaları, en sık görülen yaralanmalardan biridir. Ayak bileği burkulması; sıklıkla futbol, koşu ve basketbol gibi sportif aktiviteler sırasında, bozuk kaldırım gibi düzgün olmayan zeminlerde yürüme esnasında ayağın ve ayak bileğinin dönmesi ile olur.
Çoğumuz, ayak bileği burkulmasını önemsemeden günlük hayatımıza devam edebiliriz. Ancsak; ayak bileği ve ayağımızda aşırı ağrı, şişlik ve morluk varsa, 2 gün geçmesine rağmen hala ayağımızın üstüne basamıyorsak, ya da 2-3 hafta geçmesine rağmen ağrı şikayeti devam ediyorsa mutlaka bir uzmana başvurmalıyız.
Ayak bileği burkulmaları tanısında; hastanın yaralanma mekanizması, muayenede hassas ve ödemli bölgeler ve eklem hareket açıklığı oldukça yardımcıdır. Şüpheli olgularda radyografi ve MR tetkiki yapılarak burkulmanın hangi dokularda ne düzeyde tahribat yaptığı saptanabilir.
Ayak bileği yaralanmaları; bağ yaralanmaları, kıkırdak yaralanmaları, kemik yaralanmaları ve tendon yaralanmaları olarak sınıflanabilir.
Ayak bileğinin ön dış yanında ağrı ve şişlikle bulgu veren ön dış ayak bileği bağı (Anterior talofibular bağ) yaralanması tüm ayak bileği burkulmalarının % 90 ında görülür.
Bu bağ yaralanmasında burkulma ayak bileğinin aşağı ve içe doğru burkulduğu posizyonda olur.

Bağ yaralanmalarını 3 ana gruba ayırabiliriz:

1. grup: En hafif tip olup bağda sadece gerilme olmuştur. 1 hafta içinde iyileşme beklenir.
2. grup: Bağda kısmı yırtılma mevcuttur. 3 hafta içinde iyileşme beklenir.
3. grup: Bağda tam kopma ve yırtılma mevcuttur. Bağ yaralanmasının yanı sıra kıkırdak ve kemik hasarları görülebilmektedir. İyileşme 6 hafta veya daha uzun süre alabilmektedir.

Tüm bağ yaralanmalarında tedavide ilk yaklaşım:

•İstirahat
•Tespit (Elastik bandaj,Taping,Aircast, Ayak Bilekliği,Alçı uygulaması)
•Soğuk Uygulama
•Yüksekte tutma
şeklinde olmaktadır.
Ayak bileği burkulması geçiren hastalar,
•Burkulma sonrası ayak bileğinde aşırı şişlik ve ödemi varsa
•2 günün üzerinde süre geçmesine rağmen üstüne basamıyorsa
•2 hafta geçmesine rağmen hala ağrı varlığı durumunda

MUTLAKA konunun uzmanı bir Ortopediste başvurmalıdır.
Bu hastalarda detaylı fizik muayene sonrasında gerekirse MR tetkiki istenir. MR tetkikinde, bağ yaralanması ve derecesi, kıkırdak yaralanmaları, kemik kırıkları, tendon ve kas yırtıkları saptanarak uygun tedavisi planlanır.
Genel kural olarak 30 yaş altında genç, aktif ve sportif kişilerdeki Grup 3 bağ yaralanmaları, kıkırdak lezyonları, önceki burkulma sonrasında gelişen sık burkulmalar cerrahi olarak tedaviyi gerektirmektedir. Bu şekilde hem hastanın yaşam kalitesi idame ettirilmekte, hem de ileride gelişebilecek kıkırdak hasarları ve halk arasında kireçlenme olarak bilinen ayak bileği osteoartriti oluşumunun ve ağrının önüne geçilmektedir.
Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Ayak ve Ayak Bileği konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar Ayak ve Ayak Bileği sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde ayak ve ayak bileği şikayetleri olan hastalarını tedavi etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir