Ayak Bileği (Sıkışma) İmpingement Hastalığı

Ayak Bileği (Sıkışma) İmpingement Hastalığı

Ayak bileği sıkışma hastalığı, ayak bileği çevresindeki yumuşak doku kitlesinin ayak bileği hareketleri ile sıkışması sonucunda gelişen ağrılı bir hastalıktır.

Ayak Bileğinde impingement neden gelişir?

Ayak bileği sıkışma hastalıklarını; ayak bileği anterior sıkışma ve ayak bileği posterior sıkışma hastalığı olarak iki ana grupta değerlendiririz.

Anterior sıkışma; ayak bileğini sık sık yukarı bükme ihtiyacı duyan basketbolcular, futbolcularla dansçılarda tekrarlayan travmalara bağlı irritasyonlar ve tekrarlayan ayak bileği burkulmaları ile oluşmaktadır. Bu tekrarlayan yaralanmalar sonucunda hem ligamentler kalınlaşır hem de sinovitis dediğimiz eklem zarı kalınlaşması olur. Bu hacim olarak artmış dokularda ayak bileğinin yukarı kalktığı durumlarda talus ve tibia-fibula eklem ön yüzleri arasında sıkışarak ağrıya neden olur. Zaman içinde tibianın önünde ve talusun sırtında kemiksi çıkıntılarda gelişir. Bu da; bu ayak bileğinin dorsifleksiyon dediğimiz yukarı doğru hareketini önler.

Posterior ayak bileği sıkışma hastalığı dediğimiz ayak bileğinin arkasındaki sıkışma ayak bileğinin aşağıya doğru hareketini (plantar fleksiyon) sık yapan sporcularda örneğin balerin ve baletlerde sık görülür. Yine ayak bileğiniz alt kısmını oluşturan talusun arka kısmındaki çıkıntı bazı kişilerde daha belirgindir. Bazı kişilerde de os trigonum denilen ayrı bir kemik şeklindedir. Os trigonumun varlığında balerinler gibi ayak bileğini aşağıya bükülü posizyonda aktivitelerde bulunanlarda da posterior sıkışma hastalığı görülür.

Ayak Bileği sıkışma (impingement) hastalığında ne gibi bulgular görülür?

Ayak bileği anterior sıkışma hastalığında ayak bileği ön tarafında aktivite ile artan ağrı, ayak bileğini yukarı kaldırma hareketinde kısıtlılık ve ayak bileğinin dorsifleksiyon dediğimiz yukarıya doğru harekete zorlanmasında ayak bileği ön tarafında ağrı hissedilir.

Ayak bileği posterior sıkışma (impingement) hastalığında da aktivite ile ayak bileğinin arkasında olan ağrı özellikle merdiven inerken daha belirgindir. Bu hastalarda ise ayak bileğinin plantar fleksiyon dediğimiz plantar fleksiyonunda kısıtlanma ve plantar fleksiyoın zorlanmasında ağrı ayak bileği arkasında hissedilir.

Ayak Bileği sıkışma (impingement) hastalığında tanı nasıl koyulur?

Ayak bileği sıkışma hastalığında tanı fizik muayene ile koyulur. Kemik çıkıntılara yada os trigonuma bağlı impingementlerde radyografik inceleme fayda sağlamaktadır. Ortopedi uzmanı diğer patolojileri ayırt etmek için MR tetkiki isteyebilir.

Ayak Bileği sıkışma (impingement) hastalığında tedavi nedir?

Ayak bileği sıkışma hastalığında ilk tedavi antiemflamatuvar ilaç tedavisi ve istirahattır. Ayak bileği hareketlerini kısıtlayan ayak bileklikleride ağrının azalmasına fayda sağlamaktadır. Bu tedavilere rağmen devam eden şikayetlerde artroskopik cerrahi uygulanır.

Ayak Bileği sıkışma (impingement) hastalığında artroskopik cerrahide ne yapılır?

Ayak bileğinde sıkışmaya neden ne varsa artroskopik olarak debridman dediğimiz işlemle temizlenir. Eğer sinovit varsa artroskopik olarak sinovektomi dediğimiz işlemle temizlenir. Yine kalınlaşmış yumuşak dokular sıkışmaya sebep oluyorsa artroskopik olarak debride edilir. Ayak bileğinin önündeki kemiksel çıkıntılar yine artroskopik olarak traşlanır. Os trigonumda, sıkışma nedeni ise artroskopik olarak çıkarılır.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

 

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Ayak ve Ayak Bileği konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar Ayak ve Ayak Bileği sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde ayak ve ayak bileği şikayetleri olan hastalarını tedavi etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir