Çocuklarda Halluks Valgus

Çocuklarda Halluks Valgus

Juvenil Halluks Valgus (Bunion)

Halluks Valgus nedir?

Ayak başparmağının tarak kemiği ekleminden küçük parmaklara doğru dönmesidir.

Halluks Valgus hastalığı hangi çocuklarda gelişir?

Çocukluk yaş grubundaki halluks valguslu hastaların % 80 ini kızlardır. Hastaların %70 inden fazlasında aile hikayesi vardır. Yine Juvenil Halluks Valgus; serebral palsi, spina bifida veya periferik sinir hastalıklarında daha sık görülmektedir. Erişkinde, halluks valgus deformitesinin oluşmasında sıkı ve yüksek topuklu ayakkabıların rol oynadığı ileri sürülmektedir. Düztabanlık, halluks valgusun daha belirgin olmasına ve ilerlemesine yol açabilmektedir.

Halluks Valgus Deformitesinin Bulguları nelerdir?

Ana şikayet deformiteye bağlı kozmetik görünümdür. İleri deformite gelişmiş Juvenil Halluks Valgus larda ağrı şikayeti de görülebilmektedir.

Çocukluk çağı Halluks Valgusunda tanı nasıl koyulur?

Tanı, klnik görünüm ve ayaklar yere basar posizyonda iken çekilen radyografilerle koyulur. Radyografiler özellikle deformitenin nereden kaynaklandığını ve düzeltme işleminin seçilmesine katkı sağlar. Bunun yanısıra bazı büyüme plağı anomalileri de parmakta gelişme geriliğine neden olabildiğinden radyolojik inceleme mutlaka yapılmalıdır.

Çocukluk çağı Halluks Valgusunda tedavi nasıl yapılır?

Tedavide eğer beraberinde düz tabanlık var ise ayağa uygun ortopedik tabanlıklar kullanılmalıdır. Yine çocukluk yaş grubunda gece atellerinin de kullanılması önerilmektedir. Tüm önlemlere rağmen ilerleyen, kozmetik görünüm bozukluğu ve ağrıya yol açan olgularda cerrahi tedavi de uygulanmaktadır.
Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

 

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Ayak ve Ayak Bileği konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar Ayak ve Ayak Bileği sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde ayak ve ayak bileği şikayetleri olan hastalarını tedavi etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir