Freiberg Hastalığı

Freiberg Hastalığı

Freiberg hastalığı, sıklıkla ayak 2. tarak kemiğinin daha az olarakta ayak 3. tarak kemiğinin ayak parmağı ile eklem yaptığı baş kısmında görülür. Freiberg hastalığında tarak kemiğinin baş dediğimiz uç kısmının beslenmesinde bozulma ile eklemde çökme ve düzensizleşme görülür. Eklemde oluşan bu sorun, ağrıya neden olur.

Freiberg hastalığı neden kaynaklanır?

Ayakta 2. metatarsında içinde olduğu 2. sıra en az hareketli sırayı oluşturmaktadır. Bu bölgede oluşan tekrarlayan travmaların hastalığa neden olduğu öne sürülmektedir.

Freiberg hastalığının bulguları nelerdir?

Freiberg hastalığında 2.tarak kemiği – parmak ekleminde ağrı özellikle ayağa basınca ve yalınayak yürürken görülür. Parmak eklem hareketlerinde kısıtlılık ve ağı bölgesinde şişlik ve ödem de görülür. İlerlemiş olgularda kemiksi çıkıntı elle hissedilebilinir.

Freiberg hastalığında tanı nasıl koyulur?

Tanı fizik muayene ve radyografilerle koyulur. Sıklıkla ayak ön-arka ve oblik grafileri istenirken bazen lateral grafide istenebilir. Ayrıca tedavi planlamasında 3 boyutlu tomografide yol gösterici olabilmektedir. Ayrıca, radyolojik olarak Smillie tarafından hastalığın evrelendirmesi yapılmıştır:

Evre 1: Metatars (tarak kemiği) başında fissur tarzı kırık
Evre 2: Kemik rezorbsiyonuna bağlı metatars başı merkez kısmında çökme
Evre 3: Çökmenin kenarlarda da görülmesi
Evre 4: Eklemden kopan serbest kemik-kıkırdak parçaların görülmesi
Evre 5: Eklemde osteoartrit (kireçlenme) gelişmesi, metatars başında düzleşme ve şekil bozukluğu

Freiberg hastalığı tedavisi nasıl yapılır?

Hastalığın cerrahi dışı tedavisi; istirahat, ağrı kesicilerin kullanımı ve uygun ayakkabıların kullanılmasıdır. Freiberg hastalığında cerrahi tedavi hastalığın tutulumuna göre, metatars başının eksizyonu, yeniden yönlendirilmesi, tarak kemiğinin kısaltılması, eklemin debride edilmesi gibi seçenekleri içerir.

Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

 

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Ayak ve Ayak Bileği konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar Ayak ve Ayak Bileği sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde ayak ve ayak bileği şikayetleri olan hastalarını tedavi etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir