Morton Nöroma

Morton Nöroma

Morton Nöroma Nedir?

Morton Nöroma ayakta en sık 3-4 tarak kemikleri arasında sonrada 2-3 tarak kemikleri arasında ağrı ve/veya yanma şikayetlerine neden olan bir hastalıktır.

Morton nöroma da ne gibi bulgular görülür?

Morton Nöroma da özellikle ayağın ön tarafında; ağrı, yanma ve uyuşma şikayetleri olur. Hastalar sıklıkla rahatlamak için ayakkabılarını çıkardıkları ve parmaklarını oynatarak, bölgeye masaj yapmaları gerektiğini belirtirler.

Morton Nöroma neden kaynaklanır?

Morton Nöromanın nedeni kesin bilinmemektedir. Öne doğru sivrilerek daralan ayakkabılar, sert zemin üzerinde tekrarlayan sıçrama hareketlerinin sinirde etkilenmeye yol açarak kalınlaşmasına neden olduğu ileri sürülmektedir. Tarak kemiklerini birbirine bağlayan bağlar çok kuvvetli bağlar olup tarak kemiklerini bir arada tutar. Bu bağ aynı zamanda sinirin üstünde bir çatı gibi yer alarak her yere basışta kalınlaşmış sinirin dar alanda kalarak sıkışmasına neden olur.

Morton Nöroma tanısı nasıl koyulur?

Sıklıkla 3-4 tarak kemikleri arasında, bazen de 2-3 tarak kemikleri arasında ağrı, yanma ve uyuşma hissi olan hastaların büyük kısmında tanı fizik muayene ile koyulur. Fizik muayenede 3-4 tarak kemikleri arasının sıkıştırılması oldukça ağrılıdır. Şüpheli olgularda ve ayırıcı tanıya ihtiyaç duyulduğunda MR tetkiki istenebilir.

Morton Nöromanın tedavisinde neler yapılır?

Morton nöromanın tedavisinde ilk olarak rahat ayakkabı kullanımı, antieflamatuvar ilaçlar ve metatarsal ped kullanılır. Bu tedaviye takipte yanıt vermeyen hastalarda cerrahi tedavi düşünülür.

Morton Nöromanın cerrahi tedavisi nasıl yapılmaktadır?

Cerrahi tedavide, sıklıkla genel anesteziye ihtiyç duyulmaz. Ayak bileği yada diz arkasından lokal enjeksiyonu takiben ayakta 3-4 tarak kemikleri arasında transvers bağ bölgesinde yapılan 2-3 cm lik kesi ile transvers ligamentin kesilerek sinirin serbestleştirilmesi yada kalınlaşmış olan sinir segmentinin çıkarılması işlemi yapılır.

Morton Nöroma ameliyatı sonrası hastanede kaç gün kalmak gereklidir?

Bir çok hasta aynı gün taburcu olabilmekte nadiren 1 gece hastane yatışı gerekmektedir.

Morton Nöroma ameliyatı sonrası kaç gün ayağıma basamam?

Kesi ayağın üstünde yapıldığı için ameliyattan 2 saat sonra hastalar desteksiz ayaklarının üstüne basarak yürüyebilirler. Bir kısım hastanın 15-20 gün süreyle ayağının arka kısmına yük vererek yürümeye tercih ettiği de görülmektedir.

Morton Nöroma ameliyatı sonrası özel ayakkabı giyme ihtiyacı olmakta mıdır?

Bir çok hastada biraz geniş bir ayakkabı kullanımı dışında özel ayakkabıya ihtiyaç olmamaktadır.
Prof. Dr. Şeref Aktaş, İstanbul Şişli Fulya’da ki özel muayenehanesinde çalışmaktadır. Prof. Dr. Şeref Aktaş’ a muayene olmak ve tedavinizin yapılmasını sağlamak için iletişim bilgilerimizdeki telefonları arayarak randevu alabilirsiniz.

 

“Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.”

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ

Prof. Dr. Şeref AKTAŞ, Ayak ve Ayak Bileği konusunda Uzman Profesör doktordur. Uzun yıllar Ayak ve Ayak Bileği sorunları hakkında yurtiçi ve yurt dışında başarılı çalışmalar yapmıştır. Şu anda İstanbul Şişli Fulya'da kendi özel kliniğinde ayak ve ayak bileği şikayetleri olan hastalarını tedavi etmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir